Klasiklerden bir pasta ile herkesi selamlıyorum! ?Bugün annemin doğum günü için #sachertorte hazırladım, bilenler bilir, Viyana’ya ait olan çikolatalı bit pastadır Sachertorte.


İsminin Sacher olması tamamen pastayı hayal edip, ortaya çıkaran ustanın ismiyle alakalıdır (Franz Sacher). Çokta hikayesinden bahsetmeden, pastanın özelliklerini anlatayım biraz..

Diyorlar ki, #sacher pastasının hamuru 15% çikolatadan oluşmaktadır (ve çikolatanın da en az 35% kakao içermesi gerekmektedir). Özünde sadece çikolatalı bir kek olup, üzerine kayısı marmelatı sürülüp, en sonda da çikolatalı bir cila ile kaplanmaktadır. Sonraları yaş pastaya dönüştürülmüş ve tariflere baktığımızda arasında çikolatalı krema olan birçok Sachertorte bulmak mümkün.

Ben bu pastamı Lindt dergisinde bulduğum bir tarif ile hazırladım. Arasında krema ile hazırlanan bir muhallebi söz konusu, ve o muhallebiden buttercream elde edilip kullanılmış. Tarif içime çok sinince denemek istedim, çokta sevdim diyebilirim.. .

Yani anlayacağımız Sachertorte çikolatalı bir kek, kayısı marmelatı ve çikolatalı bir cila ile kolayca kendi tariflerimizle ve biraz da hayal gücüyle hazırlanabilir.

Buralara yolunuz düşerse, Viyana’da bulunan #hotelsacher ‘da en orijinalini tatma şansınız olabilir. Kendileri yılda 360.000 civarı Sachertorte üretip, 1/3 ni otelde satmaktadırlar. Diğer kalan kısım şehrin başka satış noktalarına dağıtılıyormuş.

Hamuru için malzemeler:

50 gr ince kıyılmış/ rendelenmiş bitter çikolata

100 gr un

30 gr acı kakao

1 tatlı kaşığı karbonat

1/2 tatlı kaşığı kabartma tozu

1 yumurta 

75 gr şeker

100 ml oda sıcaklığında su

Öncelikle şunu belirteyim, bu malzemelerden elde ettiğimiz kekimiz  ince gelebilir size ilk bakışta. Fotoğrafta gördüğünüz kalınlık sizin için yeterliyse, ölçüleri olduğu gibi bırakabilirsiniz. Daha kalın tabanlar için malzemelerin iki katını kullanabilirsiniz. 

Fırın tepsimizi hazır ediyoruz, çünkü kekimiz fırın tepsimizde pişirilip, sonrasında kullanacağımız kalıp ile (18 cm çapında olan) tabanları kesiyoruz. Ben iki katı malzemeyle iki fırın tepsisi pişirip, ortalama 20 cm çapında bir pasta elde ettim. Geçelim tarifine..

Un, kakao, karbonat, kabartma tozu ve rendelenmiş çikolatamız karıştırılıyor. Diğer tarafta ise ayrı bir kasede 1 yumurta ile şeker 5 dakika kadar çırpılıyor. Bu aşamadan sonra unlu karışım ile suyumuzu sıra sıra, azar azar ilave ediyoruz ve mikserle çırpmaya devam ediyoruz. Yağlı kağıt serilmiş tepsimize veriyoruz hamurumuzu, 20 dakika kadar 180 derecede pişiriyoruz. 

Kreması için:

300 ml krema

30 gr nişasta 

50 gr şeker

150 gr tereyağı

Kayısı marmelatı

Öncelikle muhallebi türünde olan bir karışım hazırlayıp soğutuyoruz kremamız için. Bir tür buttercream hazırlıyoruz burada. Kremamızı şeker ve nişasta ile pişiriyoruz, muhallebi kıvamına gelince de bir tabağa boşaltıp soğumaya bırakıyoruz. 

Oda ısısında olan tereyağımızı mikserle çırpıyoruz. Kaşık kaşık soğuyan muhallebimizi yedirip, çırpmaya devam ediyoruz. Eğer elinizde var ise, San-apart (krema sabitleştirici) da ilave edip, birkaç saniye daha çırpıp, buzdolabına alıyoruz buttercream’ imizi. 

Üç ayrı taban elde edecek şekilde kestikten sonra kekimizi, kelepçeli bir kalıp kullanıp, ilk tabanımızı yerleştiriyoruz. Üzerine kremanın yarısını  verip, eşit bir şekilde dağıtıyoruz. Tam da bu aşamada kayısı marmelatımızı istediğimiz miktarda kremamızın üzerine akıtıyoruz (veya sürüyoruz). Benim marmelatım parçacıklıydı, çok fazla akıtamadım, kaşıkla yaymak zorunda kaldım. 

Bu şekilde diğer tabanı da ikinci kat olarak yerleştirip, kalan kremayı yine eşit bir şekilde üzerine dağıtıyoruz ve yine marmelat akıtıyoruz. En son taban ile de üzerini kapatıp, buzdolabında bir saat dinlendiriyoruz. 

Çikolatalı cilası için (glaze):

150 gr bitter çikolata 

100 gr krema 

25 gr tereyağı

50 ml su

75 gr pudra şekeri


Ganaj hazırlar gibi kremamız kaynamaya bırakıyoruz. İnce ince kıyılmış çikolatamızı kremaya veriyoruz, tereyağını da ekleyip, üç malzemeyi de birbirine yediriyoruz. Diğer tarafta pudra şekerinden ve sudan bir şurup elde ediyoruz, 5 dakika kadar kaynatarak. Bu şurubu da ganajımıza ekleyip karıştırdıktan sonra, pastamızı fırın teli veya benzer birşeyin üzerine alıp, cilamızı döküyoruz üzerine. 15-20 kadar telin üstünde bekletip, sonrasında buzdolabında en az bir saat kadar dinlenmeye bırakıyoruz. 


Afiyet olsun!