#kahvelicheesecake var bugün sırada paylaşılmayı bekleyen!? Havalar ısınmadan yapalım tüm kışa yaraşır pastaları kekleri! Tarifini daha sonra ekleyeceğim fakat neredeyse tüm cheesecake’lerimde severek tercih ettiğim çikolatalı tabanımın tarifini bırakayım buraya. O tabanla daha ne tarifler çıkar ortaya, benden söylemesi!☺️

Tabanı için malzemeler:

200 gr bitter çikolata

2 yumurta

150 gr şeker

75 gr tereyağı

100 gr un

1/4 tatlı kaşığı karbonat

bir cimdik tuz

Çikolatayı, şekeri ve tereyağını tencerede karıştırarak eritiyoruz. Homojen bir karışım elde edince soğumaya bırakıyoruz. Soğuduktan sonra teker teker yumurtaları ilave edip çırpıyoruz mikserle. En son kalan malzemeleri de ekleyip, karıştırıyoruz. Büyük bir kalıp kullandığınızda fotoğraftaki kalınlıkta bir taban elde edersiniz. Küçük bir kalıp kullandığımızda ikiye üçe ayıracak kalınlıkta bir taban elde edebiliriz. Özellikle yaş pastalarımız için çok idealdir. 180 derecede 30 dakika kadar pişiriyoruz. Sonrasında cheesecake katmanımızın malzemelerini hazırlamaya başlıyoruz..
Cheesecake katmanı için malzemeler:

900 gr labne peyniri (200 gr’ı kaymak da olabilir) 

3 yumurta

100 gr şeker

1 paket vanilya

40 gr un 

50 gr nişasta 

1 yemek kaşığı kakao

200 ml güzel bir kahve :) 

Öncelikle labne peynirimizi mikserle açıyoruz, biraz köpürtüyoruz. Ardından önce yumurtaları ekleyip, birkaç dakika çırpıp, sonrasında da diğer malzemeleri teker teker ekliyoruz. En son kahvemizi ilave edip, düşük ayarda çırpıyoruz. Un ve nişasta ölçülerini şaşırmıyoruz ki, cheesecake’imizin kıvamı yerinde olsun sonrasında. 

Önceden pişirdiğimiz tabanımızın üzerine veriyoruz karışımı. 150 dereceye ayarladığımız fırınımızda 1 saat kadar pişirdikten sonra da, 30 dakika kadar da 100 derecede çekmesini sğalıyoruz. Bir gece dinlendirip, öyle servise sunuyoruz. Afiyet olsun!