Hadi size şu nefis Karaorman Pastasını anlatayım biraz. Almanların klasikleri arasındadır Schwarzwälder Kirschtorte. Bu pastayı pasta yapan birkaç detayımız var aslında..
Mutlaka yoğun kakaolu pandispanya kullanılır, pandispanya katları vişne brendisi ile ıslatılır (en önemli özelliği), ilk katında mutlaka vişne olur, dolgusu genellikle sadece kremadan ibarettir ve de pasta kremayla sıvanır. Buttercream kullanıldığı da olmuştur fakat krema bana göre bu pastaya en yakışandır. Yani vişne dışında da muz dilimleri eklediğimizde pastayı manipule etmiş oluruz, o artık başka bir pastadır.

Alkolsuz versiyonu için vişne suyu kullanabiliriz (ben öyle yaptım). Vişne suyunun ve de çikolatalı kekin bir araya gelişi zaten bana göre olay! ? Bunun için en ideal opsiyon ise vişne kompostosu temin etmektir. Suyunu ıslatmak için kullanırız, vişneleri ise dolgusu için.

Biraz da pastamızın çok fazla net olmayan hikayesine bakalım..

Pastamızı tamamlarken çikolata parçacıklarıyla kapladığımız için (bu da bir kuraldır), kara bir ormana benzetildiği sebebiyle ismi böyle olmuş olabilir..

Bir diğer yaklaşım ise şunu söylüyor: Almanya’da üretilen vişne brendisi ‘Schwarzwald’ bölgesinde üretildiği için isminin bu şekilde ortaya çıkması doğal olabilir..

Çok eskilerde ise hamurunun fındıklı olduğu da söyleniyor. Krema katlarının #buttercream ‘den ibaret olduğunu ve en sonunda da vişneli bir kremanın eklenmesiyle bir kat daha pandispanya katıyla tamamlandığı biliniyor. Belki sonraları bu pastayı da deneyebiliriz.

Pandispanyası için malzemeler:

140 gr tereyağı (odaısısında)

140 gr bitter çikolata 

140 gr şeker

100 ml süt 

3 yumurta 

4 yemek kaşığı kaymak (Creme fraiche; Mascarpone türleri uygundur)

2 yemek kaşığı kakao

1 tatlı karşığı karbonat 

200 gr un 
Çikolatayı benmari usulü süt ve kakao ile eritiyoruz. Ben önce çikolatasını erittim, sonra da sütünü yedirdim. Tereyağı ve şekeri ayrı bir kasede çırpıyoruz köpük köpük olana kadar. Yumurta sarılarını beyazlarından ayırıp, tereyağı ve şekere sadece sarılarını ilave edip tekrar çırpıyoruz. Kaymak ilave edip, hemen ardından da erimiş çikolatalı karışımı ekleyip mikserle çırpıyoruz. Biraz tuz ile karlaştırdığımız yumurta beyazlarını da tahta bir kaşıkla hamurumuza (çok fazla söndürmeden) yediriyoruz. Yağlı kağıdın serili olduğu bir kalıpta 35-40 dakika kadar 160 derecede pişiriyoruz pandispanyamızı. Piştiktan sonra kalıpta 10 dakika soğutup, kalıptan çıkarıp ters çeviriyoruz pandispanyamızı, dinlenmesi için. 

Vişneli dolgusu için:

1 kavanoz vişne kompostosu (350 gr kadar)

3 yemek kaşığı vişne suyu 

1 yemek kaşığı nişasta 

Vişne kompostosu yeterince tatlı ise bu kısımda şekere ihtiyac duymuyoruz pek. Vişneleri süzüp, 3-4 yemek kaşığı vişne suyu ve nişasta ile pişiriyoruz. Kıvamlı bir sos elde edeceğiz, soğumaya bırakıyoruz. Eğer vişneniz yoksa, bu kısımda vişne marmelatı da uygundur. Ya da buzluktan vişne temin edip, su ve şeker ile biraz kaynattıktan sonra da kullanabiliriz.

Kreması için:

4 paket soğuk krema

5 tatlı kaşığı San-apart (yoksa da olur)

Arzuya göre pudra şekeri ile tatlandırıyoruz 

Kremaları bir kaseya alıp, çırpmaya başlıyoruz. Soğuk olmazlarsa tereyağına dönüşebilirler her an. Çırpmaya başladıktan sonra San-apart ilave edip, katılaşana kadar devam ediyoruz çırpmaya. Eğer San-apart yoksa elinizde bir paket krem şanti de kullanabilirsiniz. Ben genel olarak krem şantiyi sevmediğim için kullanmıyorum. Katılaşmasını sağlamak için ideal bir tercihtir sadece. 

Pandispanyamızı üç parçaya bölüyoruz bıçakla. İlk katına vişne suyu sürüyoruz bir fırça yardımı ile. Sonrasında soğumuş olan vişne sosumuzu sürüyoruz, hemen ardından da krema sıkıyoruz üzerine. 

Tekrar bir kat pandispanya geliyor, tekrar vişne suyu ile ıslatıyoruz, tekrar krema sıkıp, son katımız olan pandispanya katını da yetleştirip, dinlenmeye bırakıyoruz. Burada krema dağılımını kendimiz ayarlıyoruz. Dışını sıvamak için ve de dekoru için de krema ayırmamız gerektiğini unutmadan hareket ediyoruz. Afiyet olsun! 

Not: Dekoru konusunda ise benim örneğimden yola çıkabilirsiniz. #schwarzwalderkirschtorte etiketi altında da başka başka örneklere denk gelmeniz mümkündür.