Almanya’da bile yöre yöre çok farkediyor tarifler ve hikayeleri. Örneğin fotoğrafta gördüğünüz tatlıyı hepimiz #donut olarak tanıdık. Kuzey Almanya’da ise ona #berliner diyorlar. Berlin tarafına gittiğinizde ona #krapfen veya #pfannkuchen derler ve hatta ‘Ben bi’ Berliner alayım’ durumunda sizi anlamazlar (gerçi Almanya’da yöreler genel olarak birbiriyle iletişim kuramaz, anlaşamaz, tabii bu ayrı bir konu).


Tatlımıza tekrar dönecek olursak…O bir mayalı hamurdan elde ediliyor. Hamurunda mutlaka yumurta vardır. Neden mi? Yağda kızartılırken yağı çok çekmemesi adına yumurta eklenir ve çokta kıvamlı, cici bir hamuru olur. İçi ise çeşitli marmelatlardan oluşur. Genelde kırmızı meyveler marmelatı ile doldurulan tatlımız, başka yörelerde erik püresi ile doldurulur #pflaumenmus .

Peki tam da bugün neden paylaşıyorum Berliner’yı? Çünkü kuzey Almanya’da, yani benim yaşadığım bölgede, yılbaşı gecesi çok daha fazla tüketilir Berliner. Ve hatta yeni yılı simgeler. Normalde tanesi 1€ civarında satılırken, yılbaşı günü 12’li paketlerde 3-4 € civarında satılır paketi. .

Açıkcası benim çokta tercih ettiğim bir tatlı değildir Berliner. Sadece tarifini paylaşmak adına sizler için denedim, misafirlerime de sundum. Mayalı hamur olması sebebiyle, sonra bir de kızartılıyor olmasından ötürü ve dışarda sadece 1€ ‘ya satıldığı için evde uğraşmıyorum, genelde de tüketmiyorum! ? Sevenleri çoktur ama.. 

Hamuru için malzemeler:

500 gr un 

25 gr yaş maya 

2 yumurta 

150 ml süt 

80 gr tereyağı 

80 gr şeker 

Bir cimdik tuz 

▶️ Ilık sütümüzü yoğurma kabımıza alıyoruz. Mayamızı içerisinde erimeye bırakıyoruz. Yumurtayı, sütü, tuzu de ilave edip, unu ekleyip yoğurmaya başlıyoruz. Son olarak oda ısısındaki tereyağımızı küp küp doğradıktan sonra hamurumuza ilave edip, pürüzsüz bir hamur elde edip, bir saat kadar mayalanmaya bırakıyoruz. 


Bir saat sonrasında hamurumuzu çok fazla söndürmeden 1,5 cm kalınlığında açıyoruz. Yuvarlak bir kurabiye kalıbıyla (Ausstecher) ya da portakal büyüklüğündeki bir kelepçeli kalıp ile yuvarlak parcalar elde ediyoruz. Tekrar üzerini kapatıp, yarım saat kadar mayalanmaya bırakıyoruz.


Bu süreçte yavaş yavaş yağımızı kızdırıyoruz. Yağın ideal sıcaklığı 170-180 derece arasındadır. Teker teker mayalanmış hamurlarımızı yağın içine bırakıp, 3 dakikaya kadar kızartıyoruz. Bu süreç çok önemlidir, çünkü hamurun pişmesi gerekiyor. Tenceremizin kapağını kapatmamız da idealdir (ben kapatmadım). Tencerelerim çok ısı aldığı için, yağını kızdırdıktan sonra kenara alıyorum tenceremi ve tam olarak ocağın üstünde pişirmiyorum hamurlarımı. Siz kendi tencerelerinizin huyunu bildiğiniz için, deneyerek ilerleyebilirsiniz bu aşamada. 
Pişen hamurlarımızı çıkartıp, dilediğimiz marmelat ile dolduruyoruz Berliner’ları. Sıkma torbasına marmelatı doldurup, ince bir uç ile tamamlayabiliriz bu işlemi. Üzerine bu sefer çikolata ve şekerli cila tercih ettim ben. Siz sadece şekere ya da pudra şekerine de bulayabilirsiniz Berliner’larınızı. Afiyet olsun!