C l a f o u t i s 

Mandalinalı Clafoutis hazırladım, aslında Flaugnarde diyelim biz ona! Çünkü #clafoutis denilince bu tatlı mutlaka kiraz veya vişne ile hazırlanmıştır. Aynı tarifi başka bir meyve ile hazırladığımızda, ona #flaugnarde diyoruz. 

Çok uzun zaman önce tarifine sevgili @incitadinda ‘nın sayfasında denk gelmiştim. Ayrıca #klafutiskardesliği etiketi altında da bir sürü görsel birikmiş bile! Belki yine gündeme gelir bu muhteşem tatlı! 

Peki Clafoutis nedir ve tadı tam olarak tadı nasıldır? Yumurta ağırlıklı olduğu için bu tatlı ya çok sevilir ya da hiç sevilmez! Ilık servis edilmesine alışılmıştır, soğuk seveni de çoktur. Üzerine pudra şekeri çok yakışır! Dondurma veya vanilyalı sos da gayet yakışabilir. Clafoutis’in nasıl bir tatlı olduğunu tanımlayacak olursak, onun tam olarak sufle ve pasta arası bir tatlı olduğunu yazmışlar, kabul etmişler.

Deneyenlere soruyorum o halde! Clafoutis’i anlatacak olsan, hangi kelimelerle ifade ederdin onu? ☺️ 

Malzemeler:
3 iri yumurta

100 gr (1 çay bardağı) toz şeker

1 tutam tuz

60 gr (1 çay bardağı) un

150 ml (1,5 çay bardağı) süt

200 ml (1 kutu) taze krema

1 tatlı kaşığı vanilya

400 gr kiraz veya vişne (çekirdeksiz) ya da dilediğiniz herhangi bir meyve çeşidi

1 tatlı kaşığı kadar yumuşak tereyağı (kalıbı yağlamak için)

* Tarifin geri kalanında meyve çeşidi olarak ‘Kiraz’ tercih ettiğimi varsayacağım ve detayları öyle açıklayacağım. Siz başka bir meyve tercih ettiyseniz, kirazdan bahsettiğim yerlerde kendi seçtiğiniz meyvenizle çalışırsınız.   

Fırın 180 dereceye ısıtılır. 24 cm’lik yuvarlak cam veya porselen tart kalıbı bir parça tereyağıyla yağlanır.

Derin bir karıştırma kabı içerisine yumurtalar kırılır. Bir tutam tuz, şeker ve vanilya eklenir ve çırpma teliyle elde karıştırılır. Bu karışım için elektrikli mikser kullanılmaz zira yumurtaların köpürmemesi gerekir.

Sonra un 2-3 partide, eleyerek ve her seferinde karıştırarak eklenir. Ardından süt ile krema eklenir, bir çırpma teliyle güzelce karıştırılır. Karışım, krep hamurundan biraz daha koyu kıvamlı gibi olmalıdır.

Kirazlar yıkanıp süzülür, ortadan ikiye bölünerek ince uçlu bir bıçakla çekirdekleri çıkarılır ve kalıba yuvarlak tarafları üste gelecek şekilde yerleştirilir. Yumurtalı karışım kirazların üzerine yavaşça ve alçaktan akıtarak dökülür.


Önceden ısıtılmış fırında 35-45 dakika, üzeri hafifçe kızarana kadar pişirilir ve buzdolabına koymadan önce oda sıcaklığında ılınmaya bırakılır.


Afiyet Olsun!