Bir dergide görmüştüm bu tarifi, içeriğini çok fazla incelemeden bir benzerini yapmaya karar vermiştim.. Tarifin orijinalinde jelatin olduğu için tariften tamamen sıyrılıp, yenii bir tarif uyarladım. Portakalların yıldızlara bürünmesi mutlu etmişti beni bir an.. 

Aslında bisküvili pastadan başka birşey değil hakkında konuştuğumuz bu pasta. Sanırım özelliği ise görsel açıdan farklı olmasıdır ve gayet de kolay… 


Tarifi inceleyek olursak, dış katmanı için malzemeler şöyle:

1 paket krema 

2 tane portakal 

2 yemek kaşığı kakao 

1 çay bardağı pudra şekeri

1 yemek kaşığı San-apart (krema yoğunlaştırıcı ve sabitleyicidir) 

Öncelikle portakalımızı birer cm kalınlığında dilimliyoruz ve bir tepsiye alıp, bir saat kadar buzlukta bekletiyoruz. Diğer tarafta kremamızı çırpıyoruz, bu aşamada varsa San-apart ekliyoruz, kakaosunu ve şekerini de ekleyip, katılaşana kadar çırpıyoruz mikserimizle. 

Sertleşen portakal dilimlerimizden yıldızlar çıkartıyoruz uygun bir kalıp ile. Kurabiye şekillendiriciler uygundur bunun için. Dilediğimiz bir kaseyi folyoluyoruz ve yıldızlarımızı aralıklı bir şekilde kalımıza yerleştiriyoruz. Kremamızdan azar azar alıp kalıbımızın duvarlarına sürüyoruz. Bu şekilde portakalların üzeri tamamen kapanacaktır ve dış katmanımızı oluşturmuş olacağız. Bu haliyle de tekrardan buzluğa atıyoruz kalıbımızı, katman donarak sertleşene kadar. 


İçi için malzemeler:

1 paket pötibör bisküvi

2 su bardağı süt 

2 yemek kaşığı un

5 yemek kaşığı şeker

2 yemek kaşığı kakao

100 gr çikolata (bitter tavsiye edilir) 

Öncelikle bir tencereye çikolata ve bisküviler hariç tüm malzemeleri alıp, karıştırarak kaynatıyoruz. Çikolatalı sosumuz kaynadıktan sonra yoğunlaşmaya başlayacaktır. Bu aşamada çikolatayı da ilave edip, içinde erimesini sağlıyoruz. 

Buzluktan kalıbımızı çıkartıp, boş kalan kısımı önce sos ile sonra da bisküviyle kaplıyoruz. Yani sıra sıra bir kat çikolatalı sos, bir kat bisküvi ile devam edip, bitiriyoruz işlemi. Son sıraya çikolata sos dökmüyoruz, bisküviyle tamamlıyoruz, bir taban fonksiyonundadır yani. 

Yine bu şekilde bir kaç saat buzdolabına alıp dinlendiriyoruz servis edene kadar. Pastamızı servis için çıkarttığımızda ters çevirip, folyosundan ayırıyoruz. Dilersek kakao serpebiliriz. Afiyet olsun!