Mutfakta olmayı neden seviyorum? Çünkü herkes yaratıcıdır ve en kolay mutfakta gerçekleştirebiliriz hayallerimizi. Yani şöyle ki kurabiye hamurundan tart yaparız, artan kekle kupta tatlı yaparız gibi gibi alternatif çokluğunu seviyorum. Elmalı kurabiye ise söz konusu, yeni bir tarif aramayı bırakalı seneler oldu! İnsan en sevdiğine denk gelince hayatta bazen, aramayı bırakıyor. Ben de o çok sevdiğim kurabiye tarifimle elma tart hazırladım! ?

Hamuru için malzemeler:

250 gr tereyağı

1 çay bardağı sıvıyağ

1 çay bardağı yoğurt

1 yumurta 

1 su bardağına yakın pudra şekeri

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya

Aldığı kadar (4-5 su bardağı kadar)

(1) Tüm malzemeleri birbirine yedirerek homojen bir hamur elde edip, buzdolabında yarım saat kadar dinlendirmeye bırakıyoruz. Bu süreçte elmalı iç harcımızı hazırlayabiliriz.
Elmalı harç için:

2 tane elma 

1 su bardağı kadar şeker (siz azaltabilirsiniz)

Arzuya göre tarçın (ben 2 tatlı kaşığı kullandım)

(2) Elmaları soyup bir tencerenin içine rendeliyoruz. Hemen ardından şekerini ve tarçını ilave ediyoruz ve yüksek ateşte hiç karıştırmadan elmaların suyunu bırakmasını sağlıyoruz. Sonrasında karıştırmaya başlıyoruz ve ztn bu süreçte suyu uçacaktır elmaların. Şeker karamelleşmeye başlar ve kokusu evinize dağılır!!☺️ Kokusu dağılıp, suyunu tamamen çekince elmalarımız, işlemimiz tamamlanmıştır.  

(3) Buzdolabından çıkarttığımız hamurumuzu büyük bir yuvarlak kalıba yerleştiriyoruz. Üzerine işleyeceğimiz dekor için bir avuç kadar hamur ayırıyoruz ve geri kalanını kalıbımıza kenarlarıyla birlikte yerleştiriyoruz. Toplam 3-4 cm kadar yükseltiyoruz kenarlarını ve boşluğu elmalı harcımız ile dolduruyoruz. Ayırdığımız hamur ile de üzerine dilersek şeritler kesip diziyoruz ya da çiçekli kalpli baskılarla şekiller elde edip üzerine yerleştiriyoruz. 180 derecede üstü kızara kadar pişirip, servis ederken pudra şekeri serpiyoruz üzerine. Afiyet olsun! 


Bir kaç püf noktası:

–  Mutlaka elmalı harcını hazırlarken elmanın bıraktığı suyu çekene kadar pişiriyoruz! Eğer bu işlemi başarıyla tamamlamazsak, kurabiyelerimiz sonrasında hep nemli olacaktır ve çıtırlığını kaybeder. Bunun için rendelediğim elmalarımı ortalama 15-20 dk şekeriyle birlikte pişiriyorum. Zaten bir süre sonra karamelleşme kısmına adım atmış oluyoruz. Bu kısım çok önemli!

– Pişirdiğimiz kurabiyeler ertesi güne ister istemez yumuşayacaktır. Bunun için ben kalan kurabiyelerimi tekrar 10 dk fırına veriyorum ve taptaze oluyorlar!

– Bu tarifle aynı zamanda buzluğum için de çok fazla kurabiye hazırlamışlığım vardır. Acil durumlarda çıkartıp pişirebiliyoruz, tazeliğini kesinlikle yitirmiyor. Peki nasıl yapıyoruz? Öncesinde mutlaka fırında hafif pişirip çıkartıyorum, sonra tekrar fırına verdiğimde yine hafiften kızartınca ideal renge ulaşmış olabiliyorum.